Zamień 4 koła na 5 korzyści z jazdy komunikacją publiczną!
Opublikowano: 21.05.2026
Czy wiesz że:
- Transport odpowiada za 1/4 całkowitej emisji dwutlenku węgla w UE, prawie 72 proc. z nich pochodzi z transportu drogowego jest drugim źródłem emisji zanieczyszczeń powietrza w Polsce.
- Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem powoduje poważne choroby, a nawet przedwczesną śmierć – tylko w Polsce co roku przedwcześnie umiera blisko 50 tys. ludzi.
- Zanieczyszczenia powietrza z transportu wywołują kwaśne deszcze, smog fotochemiczny oraz efekt cieplarniany (podwyższanie temperatury na Ziemi).
Przesiadka z auta do komunikacji publicznej to prosta strategia, która może pomóc w rozwiązaniu tych problemów i przynieść wiele korzyści uczestnikom ruchu. Sprawdź 5 z nich.
Dotrzesz wszędzie i na czas!
O przesiadce z auta do komunikacji miejskiej lub na rower najłatwiej w dużym mieście. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze i coraz lepiej rozwiniętej sieci dróg rowerowych można dojechać praktycznie wszędzie. Do wyboru masz pociąg, tramwaj, autobus (praktycznie wszędzie już tabory autobusów wymieniane są na ekologiczne, niskoemisyjne), czy metro, które jeżdżą w ściśle określonych rozkładach.
Znajdziesz chwilę dla siebie!
W trakcie jazdy nie musisz skupiać się na drodze, a możesz poświęcić czas tylko dla siebie i przykładowo nadrobić zaległości w lekturze, czy sprawdzić skrzynkę mailową! Prowadząc auto tego czasu już nie spożytkujesz. Podróż komunikacją jest też o wiele szybsza niż jazda osobówką w korku. Dzięki temu możesz zaoszczędzony czas poświęcić na swoje pasje lub znajomym i rodzinie.
Nie będziesz stać w korku, unikniesz stresu!
Droga do i przez miasto w godzinach szczytu to wyzwanie. Gdyby jednak pasażerowie osobówek przesiedli się do autobusu, to na ulicy byłoby aż o 33 samochody mniej! Mniej samochodów to mniejszy hałas, brak korków, szybszy dojazd na miejsce i mniej stresu na drodze. Nawet jeśli nie wszyscy zdecydują się na przesiadkę, jadąc komunikacją miejską i tak ominiesz korki, bo zazwyczaj autobusy mają buspasy, a tramwaje, metro i pociągi swoje oddzielne tory jazdy – szyny.
Odetchniesz czystym powietrzem, zadbasz o środowisko!
Niewątpliwą korzyścią z ograniczenia ruchu ulicznego jest mniejsza emisja spalin. Warto powalczyć o czystsze powietrze, bo to nie tylko przyjemne, ale dobre dla naszego zdrowia i środowiska.
Zostanie Ci więcej pieniędzy na koncie!
Większość z kierowców wie, że samochód bywa jak skarbonka bez dna. Najpierw trzeba wydać duże pieniądze na jego zakup i opłaty, a potem co roku płacić za jego ubezpieczenie. Nie mówiąc już o bieżących kosztach związanych z tankowaniem, czyszczeniem, czy naprawami.